Nejlepší sci-fi a fantasy knihy, co jsem četl

1) George R. R. Martin – Píseň ledu a ohně

Tato série knih je pro mě nejlepší fantasy román. Asi první román, kde autor nemilosrdně vraždí hlavní postavy, ať už jsou kladné nebo záporné. Postavy jsou pěkně a uvěřitelně vymyšlené, chovají logicky vzhledem ke svojim charakterů – věc tak málo výdaná. Přestože v této fantasy nelétají firebally, nadpřirozeno je v knize velice poskrovnu, autor na tuhle linku navádí jen velmi málo a když k nečemu dojde, tak kapitola většinou končí. Autor přesně ví, kdy ukončit kapitolu, aby čtenáře dokonale pohltil. Seriál není špatný, ale kniha je, už z principu, vždy lepší. Přečtěte si to nejdřív a pak se dívejte na seriál, ne obráceně. 

2) Frank Herbert – Duna

Nejpropracovanější a nejoriginálnější sci-fi román, co jsem četl. Mluvím samozřejmě o celé sáze, ten kdo skončil jen u prvního dílu o hodně přišel. Jediné mínus je, že autor při psaní dalšího románu zemřel. Pokračování vydaná po jeho smrti (prequely) mě příliš neoslovila, alespoň vzhledem ke kvalitě originální série.

3) Raymond Elias Feist – Trhlinové války

Řekl bych stylem opak G.R.R. Martina. Jeho knihy jsou plně magie a kouzel, hrdinové neumírají, dostanou se z každé situace, ale vše je mistrně zvládnuté a nepřechází to do kýče. A taky velice krásně vymyšlené nadpřirozeno, Valheru a můj oblíbenec Makros Černý. Za zmínku stojí ještě Hadí sága. Bohužel ostatní knihy od tohoto spisovatele už tak dobré nejsou a některé jsou opravdu strašné.

4) Orson Scott Card – Enderova sága

Další velmi dobrá sci-fi sága, kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Film je, vzhledem ke kvalitě knihy, slabý, nevýstižný a nekompletní, nemluvě o dalších pokračováních.

5) George R. R. Martin – Nightflyers

Krátká sci-fi povídka, resp. sci-fi horror. Ale stojí za to, skvělě stupňovaný strach i rozuzlení. Škoda že film je totální brak.

 

Dále bych zmínil obligátního Pána prstenů, ale i Silmarillion stojí za přečtení. Velká škoda, že je to psáno útržkovitě a dějepisně, bitvu Morgotha s Fingolfinem bych chtěl někdy vidět na plátně v kině. Dál už jen jmenovitě: Sapkowski, Pratchett, Miéville, Zelazny, Gaiman, Simmons, Bacigalupi, Kulhánek, Žamboch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MP3 Přehravač

Počítadlo návštěv

Unikátní

Stránky|Kliky |Unikátní

  • Posledních 24 h: 0
  • Posledních 7 dní: 0
  • Posledních 30 dní: 0
  • Online: 0